Vyhledávání
      

Cypřišek tupolistý (Chamaecyparis obtusa)

 

Jehličnany > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
jehličnaté
Použití: 
obruby, solitéra, skalky, podrostová dřevina
Náročnost: 
polostín, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Cypřišky rostou v Severní Americe, Japonsku a Tchaj-wanu. Jsou to vysoké stromy, ale byla vyšlechtěna celá řada zakrslých kultivarů, vhodných i do malých skalek. Jsou to nenáročné dřeviny, jen některé nejsou odolné proti našim zimám. Nejotužilejší jsou Chamaecyparis nootkatensis a Chamaecyparis pisifera, které snesou bez ochrany i naše zimy. Druh Chamaecyparis lawsoniana v mrazových kotlinách často namrzá. Choulostivé jsou Chamaecyparis obtusa a Chamaecyparis thyoides, kterým škodí nejen silnější mrazy, ale i přílišné horko a sucho. Všechny druhy cypřišků mají mnoho kultivarů, které nelze vyjmenovat, ani popsat. Mají různé velikosti, tvary i barvy jehlic. Pro malé skalky lze mezi nimi najít kultivary s maximální výškou do 50cm.
Nejčastěji pěstovaný kultivar cypřišku tupolistého je Chamaecyparis obtusa ´Nana Gracilis´. Má nepravidelně kuželovitý tvar a teprve za mnoho let doroste do výšky 1,5m. Husté tmavě zelené větvičky vytvářejí svým postavením jakési mušličky.
Nazlátlé jehlice má kultivar ´Nana Gracilis Aurea´, který roste pomalu a je choulostivý.
Cypříšek tupolistý má ještě několik pěkných kultivarů, vysokých maximálně 0,5cm, např. ´Nana´, ´Nana Argentea´, Nana Aurea´,´Nana Compacta´, ´Coralliformis´. často se také pěstují různé kultivary cypřišku hrachonosného (Chamaecyparis pisifera) např. ´Squarrosa Dumosa´, zakrslý keříček kuželovitého tvaru s odstále zahnutými šedozelenými jehlicemi. Roste velmi pomalu a hodí se i do malých skalek. Kultivar ´Filifera Aurea´ je robustní a nápadný. Má tenké dlouhé převislé větve se zlatými šupinovitými jehlicemi. Rozrůstá se do širokého, až 2m vysokého kužele. Pro skalku se lépe hodí kultivar ´Filifera Aurea Nana´, který je menší a roste velmi pomalu. Mezi nejnižší kultivary tohoto cypřišku patří ´Squarrosa Minima´, které jsou vhodné i do koryt nebo mís. O něco vyšší jsou kultivary ´Mico´, ´Plumosa Rogersii´ a jiné. Velmi oblíbený je ´Boulevard´ se stříbrnými jehlicemi, vysoký sice 3 -4m, ale pomalu rostoucí.

Čeleď:
Cupressaceae - cypřišovité

Původ:
Cypřišky jsou původem ze Severní Ameriky, Japonska a Tchaj-wanu.

Pěstování:
Cypřišky vyžadují humózní hlinitopísčitou vlhkou zem a mírný polostín. Plné slunce nesnášejí.

Množení:
Cypřišky množíme řízky, které odebíráme v červenci srpnu, špatně kořenící druhy množíme roubováním na druh Chamaecyparis lawsoniana.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.