Vyhledávání
      

Jalovec červenoplodý (Juniperus oxycedrus)

 

Jehličnany > 

Doba květu: 
Únor, Březen, Duben, Květen
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
jehličnaté
Použití: 
volně rostoucí živý plot, solitéra, skupinové výsadby, v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jalovec červenoplodý je dvoudomý keř nebo malý strom různých tvarů, dost podobný jalovci obecnému (Juniperus communis). Kůra je hnědošedá, odlupuje se v úzkých pruzích, větve jsou hranaté. Jehlice 5 -30mm dlouhé, tupé, špičaté, na líci se dvěma bělavými voskovými proužky oddělenými zelenou linkou, vyrůstají po třech v přeslenech. Samičí rostliny jsou kulovité, v době zralosti červenohnědé ojínené jalovičky o průměru 6 -20mm, dozrávající druhým rokem. Semena jsou vejcovitá, hranatá. Strom kvete od února do května.
Rozlišujeme nejméně dva poddruhy: Juniperus oxycedrus subsp.oxycedrus, který má spíše vzpřímený růst, užší jehlice, jalovičky velké 6 -10mm. Roste i na velmi chudých půdách, v celém Středozemé až do Sýrie a Libanonu.
Juniperus oxycedrus subsp. macrocarpa je vzpřímený nebo mírně poléhavý, má širší jehlice až 2,5mm, jalovičky jsou velké 8 -20mm v průměru, s povrchem spíše matným. Roste na dunách a pobřežních skalách v celém Středozemí kromě pobřeží Turecka, Sýrie a Libanonu.

Čeleď:
Cupressaceae - cypřišovité

Výskyt:
Jalovec červenoplodý je nenáročný druh, roste na skalnatém terénu, na všech typech půd asi do výšky 1000m n.m.

Použití:
Jalovec červenoplodý má velmi tvrdé a trvanlivé červenavé vonné dřevo, které se ve starověku používalo v řezbářství, k výrobě nábytku, k intarzování, později se využívalo k výrobě tužek. Destilací dřeva se získává hořká terpentýnová silice s antiseptickými účinky. Pěstuje se pro okrasu, např. v živých plotech. Dobře snáší řez.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.