Vyhledávání
      

Jalovec obecný (Juniperus communis)

Jehličnany > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 11.0 m
Doba plodu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva olistění: 
zelenobílá
Typy listů: 
jehličnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, vápenité půdy, kyselé půdy, nenáročné

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Jalovec je menší strom nebo keř vysoký 0,5m – 11m. Je stálezelený, samosprašný. Plody jsou velké 1cm, zelené, po dozrání modročerné, olejnaté.
Jalovec má aromatické modrozelené jehlice. Pěstuje se řada ozdobných druhů i kultivarů, od přízemních po keře pro živé ploty.

Plody jalovce obecného, jalovičky, se užívají jako koření, plody některých jiných druhů je možné konzumovat samostatně.

Plody jalovce skalního (Juniperus scopulorum) se dříve jedly syrové i vařené, používaly se k ochucení masa a dokonce se pražily jako náhražka kávy.

Jalovec asyrský (Juniperus drupacea) je dvoudomý (má samčí a samičí jedince). Je to sloupovitý strom se širokými pichlavými jehlicemi. Ve své domovině rodí jedlé, modročerné jalovičky o průměru až 2,5cm.
Mexický druh Juniperus pachyphlaea je údajně jedlý a sladký.

Čeleď:
Cupressaceae

Původ:
Domovem jalovce je Evropa, dnes byl však vytlačen jinými, užitečnějšími druhy. Další druhy jalovců se vyskytují po celém světě.

Pěstování:
Jalovec roste v přírodě na vápnitých stráních a na blatech i na vřesovištích a v houštinách. Dobře se mu daří o v kyselých půdách a můžeme ho pěstovat ve vřesovištních zahrádkách.
Pěstování pod sklem, zvláště v suchém prostředí, snáší jalovec špatně. Můžeme ho pěstovat ve větších nádobách.

V případě potřeby zastřiháváme jalovec počátkem jara.
Pro své celoroční zbarvení a tvar je jalovec ceněnou zahradní dřevinou. Poskytuje úkryt ptákům, drobným zvířatům a hmyzu.

Použití:
Jalovičky se nejedí samotné, ale jako přísada k ochucení masa, kyselého zelí a likérů. V Holandsku vznikl lihový nápoj z jalovce – gin. Název pochází z holandského slova genever, což je zkomolené latinské juniperus. Sušené jalovičky se užívaly jako náhražka pepře z pražených plodů se dělala káva. Ve Francii se vyrábí tzv. Genevrette, pivo z ječmene a jalovcových bobulí.

Dřevo i plody jalovce se dříve používaly v lékařství, k uzení masa a k výrobě olivově zeleného barviva. K podobným účelům sloužil i jalovec virginský, jehož větvičky se v Indii pálí jako kadidlo.

Množení:
Pěstování ze semen,které vyžaduje stratifikaci, je pomalé. Na podzim můžeme odebrat řízky, nejlepší je ale hřížení na jaře.

Choroby, škůdci:
Pěstování jalovce je snadné a bez potíží.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.