Vyhledávání
      

jedle himálajská (Abies spectabilis)

Jehličnany > 

Výška rostliny: 
od 60.0 m
Šířka rostliny: 
do 3.0 m
Doba květu: 
Květen
Doba plodu: 
Září, Říjen, Listopad
Barva olistění: 
modrozelená
Typy listů: 
jehličnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, kamenité půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Jedle himálajská je statný strom vysoký 60 m a průměrem kmene do 3 m. V nepříznivých podmínkách vytváří zakrslé formy.

Koruna je hustá, široce jehlancovitá, nebo deštníkovitě rozložená. Borka je v mládí světle šedá, hladká, později tmavě hnědošedá, hrubě rozbrázděná. Letorosty jsou červenohnědé nebo rezaté, někdy také šedé, zpočátku pýřité, později olysalé, rýhované. Pupeny jsou široce vejčité až kulovité, světle červenohnědé, silně smolnaté.

Jehličí je na větvičkách hustě hřebenitě uspořádané po 3 - 4 řadách na každé straně, ve vrchních řadách výrazně kratší než ve spodních, uprostřed vytváří rýhu. Jehlice jsou ploché, tuhé, 2,5 - 6 cm dlouhé a 2,5 - 3,5 mm široké, na konci zaokrouhlené nebo rozeklané ve dva tupé zuby, u mladých jedinců s výraznými dvěma ostrými zuby. Na vrchní straně jsou lesklé, tmavě zelené s výraznou, vespod se dvěma bílými, stříbřitými nebo šedavými pruhy.

Šišky jsou přisedlé nebo krátce stopkaté, protáhle vejčité, 10 - 18 cm dlouhé, 4 - 7 široké, na špičce uťaté nebo zaoblené, nedozrálé tmavě fialově modré nebo tmavě purpurové, po dozrání hnědočervené s kapkami pryskyřice. Semenné šupiny jsou úzce až široce vějířovité, 1,5 - 2,5 cm dlouhé, 2 - 3,2 cm široké, podpůrné šupiny jsou krátké, okrouhlé, s protáhlou špičkou, ze šišky nevyčnívají.

Strom kvete od dubna do konce května, šišky dozrávají od konce září do listopadu.

Čeleď:
Pinaceae – borovicovité

Výskyt:
Strom roste v Asii, Tibetu i v části Číny v horských polohách ve výšce 1600 až 4270 m.n.m. v Evropě se pěstuje od roku 1822.

Vyskytuje se v horských lokalitách s humidním klimatem a vysokou vlhkostí vzduchu. Typická je dlouhá zima a mnoho sněhu. Roste na vlhkých, písčitých, těžkých jílovitých, i na nevyvinutých kamenitých půdách, kyselých až neutrálních, v chladných vlhčích sníženinách,v roklích a soutěskách i na otevřených prostranstvích. Dobře snáší stín.

Použití:
Pro naše klimatické podmínky je to strom málo odolný, protože velmi brzy raší a trpí jarními mrazíky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.