Vyhledávání
      

Jedle španělská (Abies pinsapo)

 

Jehličnany > 

Výška rostliny: 
do 20.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva olistění: 
šedozelená
Typy listů: 
jehličnaté
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jedle španělská je krásný strom, v přírodě vyrůstající do 20m. Má kuželovitou korunu a patrové, téměř vodorovné větvení. Kmen je přímý, válcovitý, někdy v horní části větvený. Borka je hnědá až světle popelavá, ve stáří mírně rozpukaná, pupeny jsou pryskyčnaté. Jehlice jsou tuhé, špičaté, 7 -16mm dlouhé, na líci i na rubu bělavými řadami průduchů sivozelené. Vyrůstají téměř kolmo k větévkám, které hustě spirálovitě obrůstají, šišky jsou vzpřímené, válcovité až válcovitě kuželovité, 10 -16cm dlouhé, 3 -5cm široké, při dozrávání se rozpadají. Semena jsou válcovitě trojboká, hnědá křídlatá. Tato jedle kvete od dubna do května.

Čeleď:
Pinaceae - borovicovité

Výskyt:
Jedle španělská roste pouze v Andalusii v Sierra Bermeja de Estepona, Sierra de los Reales, Sierra de las Nieves, Sierra del Pinar. Objevuje se i v Maroku. Roste hlavně na sever orientovaných svazích a na vrcholcích vápencových hor, na mělkých kamenitých půdách, většinou v nadmořské výšce 1000 -1800m, jednotlivě v dolinách až v 350m n.m, tvoří hranici lesa.

Použití:
Jedle španělská se využívá v okrasném sadovnictví, ojediněle se pěstuje i v ČR, kde celkem prospívá. Bylo vyšlechtěno několik kultivarů s odlišným větvením, délkou a barvou jehlic. Snadno se kříží s jinými druhy jedlí.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.