Vyhledávání
      

Metasekvoje čínská (Metasequoia glyptostroboides)

Jehličnany > 

Výška rostliny: 
od 15.0 m do 35.0 m
Doba květu: 
Květen
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
jehličnaté, opadavé
Použití: 
solitéra
Náročnost: 
vlhko, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (17 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Metasekvoje čínská je jehličnatý, opadavý strom vysoký 35 -50m, s jehlancovitou až zaoblenou korunou. Je žijící fosílií mezi jehličnatými dřevinami. Má plátkovitě až vláknitě se odlupující borku a větévky dvojího typu: prodloužené, neomezeného růstu na koncích větví a na špičce kmene, zprvu zelené, pak hnědé, a zkrácené větévky omezeného vzrůstu v úžlabí dlouhých větévek, vstřícně postavené a asi 8cm dlouhé. Jehlice jsou opadavé, rovné, nebo srpovitě prohnuté, 10 -35mm dlouhé, na povrchu namodralé, vespod sivěji zelené, vstřícně postavené. Šišky jsou 18 -25mm dlouhé, složené z asi 25 křižmostojných šupin, za každou šupinou je 5 -8 dvoukřídlých semen.

Čeleď:
Taxodiaceae - tisovcovité

Původ:
Tato metasekvoje byla známa z paleobotanických nálezů v různých částech světa, ale bývala zařazována buď do rodu Sequoia nebo Taxodium. Teprve v roce 1941 japonec S. Miki pojmenoval samostatný rod Metasequoia, i přes své přesvědčení, že dřeviny sem náležející jsou již dávno vymřelé. Ve stejném roce ale T. Kan nalezl v provincii S´-čchuan v Číně v té době neolistěný a dosud vědě neznámý strom. V roce 1945 se zjistilo, že živé stromy odpovídají popisům do té doby „fosilního“ rodu Metasequoia, a v roce 1948 Hu a Cheng otiskli úplný popis se jménem Metasequoia glyptostroboides.
V následujícím roce expedice E.D.Merilla a Chaneye nasbírala semena v původní čínské lokalitě (přirozený a zmlazující porost asi 1000 stromů v údolí Šuj-sa)a rozeslala je po světových zahradách a arboretech. Naše průhonické a pražské exempláře z této kolekce měřily v roce 1999 už 13m a jejich kmeny byly 35cm silné.

Pěstování:
Metasekvoje je vlhkomilná dřevina, lokálně lidově označovaná jako „vodní jedle“.

Použití:
Metasekvoje je botanická zvláštnost, perspektivní sadovnická dřevina.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.