Vyhledávání
      

Modřín japonský (Larix kaempferi)

Jehličnany > 

Výška rostliny: 
do 35.0 m
Doba plodu: 
Září, Říjen, Listopad, Prosinec
Barva olistění: 
šedozelená
Typy listů: 
jehličnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, nádoby, ornamentální výsadby, v zemědělství
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, mrazuvzdorná, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Modřín japonský je strom vysoký až 35m, s korunou ve stáří široce kuželovitou, vodorovně větvenou. Je to opadavý jehličnatý strom s nepřevisajícími větvemi a s hrubě brázditou červenohnědou borkou. Mladé větévky jsou červenavě hnědé nebo oranžové ( u modřínu opadavého jsou tenčí, převislé a žlutavé) a nesou až 3,5cm dlouhé nápadně modrosivě zelené jehlice, na podzim žloutnoucí. Ve svazečku jich bývá i 40 -50. Samčí šištice jsou podlouhlé, samičí jen asi 8mm dlouhé a se zelenobronzovými podpůrnými šupinami, které mají purpurovou obrubu. Šišky jsou 1,5 -3cm dlouhé a stejně tak široké. Slabě chlupaté plodní šupiny jsou zaokrouhlené a mají zpět zavinutý okraj. V době zralosti jsou šišky široce rozevřené.
Kříženec modřínu japonského s opadavým modřínem Larix x eurolepis vznikl okolo roku 1900 a počítalo se sním jako s perspektivní odolnou lesní dřevinou.
V roce 1861 byl dovezen do Anglie. Záznamy z někdejších šlechtických sídel v Polsku a v Čechách však upozorňují, že první introdukce do Evropy mohla proběhnout dříve, v roce 1816 do Polska a v roce 1845 do Čech.

Čeleď:
Pinaceae - borovicovité

Původ:
Modřín japonský pochází z vulkanických pohoří japonského ostrova Honšú. Původně rostl s jedlí Veitchovou, se smrky, tsugami a břízami.

Pěstování:
Optimálním stupněm pro tento modřín jsou výšky mezi 1300 a 2500m n.m. Je odolný vůči nízkým teplotám.

Použití:
Pro kvalitní dřevo, rychlý růst a odolnost k nízkým teplotám byl modřín japonský vysazován nejen do parků, ale i do evropských lesů jako dřevina, jejíž exotický původ prozradí hlavně modravě zbarvené jehličí. V Japonsku je zase oblíbenou dřevinou pro pěstování v miskách (bonsaj). Je to hospodářsky významná a architektonicky cenná dřevina.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.