Zpět na seznam

Smrk brewerův

Picea breweriana

Foto: Smrk brewerův
Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny od 30 m do 40 m
Barvy listů zelená
Typy listů jehličnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, nenáročné
Použití rostliny solitéra
Popis

Smrk Brewerův je jehličnatý strom vysoký 30 -40m s charakteristickou smuteční texturou koruny. Z rozkladitých přeslenovitých větví vyrůstají zplihlé a měkké větévky vyšších řádů. Ty visí z hlavních větví třásnitě dolů. Některé z nich, které mají potlačenou tvorbu vedlejších pupenů, dorůstají délky až 250cm. Mladé větévky jsou červenohnědé, pýřité, pupeny kuželovité, jehlice slabě smáčknuté, až 35mm dlouhé a zpravidla rovné a tuhé. Na spodní (lícní) straně mají bílé pruhy (průduchy), na vrchu jsou tmavozelené, poněkud vypouklé. Od větévek odstávají téměř na všechny strany. Šišky jsou úzké, až 12cm dlouhé, a jen 2 -3cm široké, zelené s fialovým nádechem, pak žlutohnědé, celokrajné, za sucha rozestálé.
Smuteční vzhled tohoto smrku není ojedinělý, takový růst je znám jak u smrku ztepilého, tak u dvou himalájských smrků, smrku osténkatého (Picea spinulosa) a smrku indického (Pinea smithiana).
Tento smrk byl objeven okolo roku 1863 kalifornským botanikem W.H. Brewerem. V roce 1897 byl zaslán první stromek do anglické zahrady v Kew, kde začal plodit v roce 1920.

Čeleď:
Pinaceae - borovicovité

Původ:
Tento smrk pochází ze Severní Ameriky. I když se zásoby amerického a kanadského dřeva počítají na miliony kubických metrů a roste tam asi jen sedm druhů smrků, jediný, Brewerův, je unikátní, a to nejen vzhledem, ale i vzácností. Roste jen na velkém území, prakticky dnes už v jediném údolí na několika izolovaných místech v pohoří Sisikiyou, blízko pramenů řeky Illinois v severní Kalifornii.

Použití:
Smrk Brewerův je unikátní dřevina se sbírkovým významem. Zasloužil by si větší propagaci. Dřevo tohoto smrku je jedním z nejtěžších smrkových dřev, světle hnědé, lesklé. Absolutní vzácnost stromu ale nedovoluje jeho hospodářské využití.
Nové fotografie rostlin