Vyhledávání
      

Smrk omorika (Picea omorika)

Jehličnany > 

Výška rostliny: 
od 30.0 m do 50.0 m
Doba plodu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
jehličnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vápenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Smrk omorika je jehličnatý strom vysoký 30 -50m s nápadně štíhlou korunou. Má krátké, vodorovně odstávajícími větvemi a s okrouhle šupinovitě se odlupující šedohnědou borkou. Má tmavohnědé, vejčité, nepryskyřičnaté pupeny, koncový pupen má dlouhé šídlovité šupiny. Jehlice jsou nápadně smáčklé, na spodní straně mají dva bílé pruhy (jako jedle), horní, rubová strana je tmavá, leskle zelená. Jehlice jsou husté, poléhavé, vespod trochu hřebenité. Samčí šištice jsou světle červené, samičí purpurové. Mladé šišky mají tmavě fialovou nebo namodralou barvu, zralé jsou leskle hnědé, až 6cm velké, okraj plodních šupin je vlnatě zoubkovaný. Semena mají 8mm dlouhé křídlo.
Smrk omorika je příbuzný se severoamerickými smrky - smrkem sitkou (Picea sitchensis) a smrkem Brewerovým (Picea breweriana) a s několika druhy asijskými. Objevil ho profesor Pančič asi v roce 1875 a sebraná semena rozeslal do evropských botanických zahrad, odkud se tento smrk dostal i na komerční trh a stal se vyhledávanou parkovou dřevinou.

Čeleď:
Pinaceae - borovicovité

Původ:
Smrk omorika pochází ze západní Evropy. Roste na vápencových bradlech na středním a horním toku řeky Driny v Bosně a Hercegovině, kde byl také nalezen.

Pěstování:
Smrk omorika vyžaduje vápencovou půdu. Botanici tento druh považují za terciérní relikt, protože z té doby jsou doloženy otisky podobných smrkům téměř v celé Evropě. Roste jen na severních a severovýchodních svazích ve výškách 800 -1600m n.m. mezi jinými lesními dřevinami.

Použití:
Smrk omorika je jedna z nejvyhledávanějších parkových dřevin posledních let, je tolerantní k imisnímu zatížení.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.