Zpět na seznam

Tisovec dvouřadý

Taxodium distichum

Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny od 30 m do 50 m
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů opadavé, poloopadavé
Požadavky rostliny vlhko
Použití rostliny solitéra
Popis

Taxodium distichum jsou stromy 30 – 50 m vysoké, s kuželovitou až široce kuželovitou korunou. Kmen mají hladký s tenkou, červenohnědou nebo šedou kůrou, která se v dlouhých pruzích odlupuje. Tisovce mají vzdušné kořeny, které mohou být u starších jedinců až 50 cm vysoké.

Brachyblasty, které se vyskytujá na větvích jsou asi 10 cm dlouhé. Listy z nich vyrůstají ve 2 řadách jsou svrchu světle zelené, naspodu žlutavě zelené nebo šedavě zelené a na podzim se zbarvují do tmavě červenavě hněda. Listy jsou tvaru čárkovitého, plochého nebo šídlovitého a jejich vrcholek je špičatý.

Samčí šištice jsou v terminálních, krátkých a hustých hroznech nebo latách 5–12 cm dlouhých, krátce stopkaté a vejcovité, semenné šištice hnědavě žluté nebo bělavé, kulovité nebo vejcovité, šupiny dřevnaté na vrcholku víceméně nápadně podélně rýhované. Semena mají hnědá nebo červenavě hnědá.

Dřevo tisovců se využívá jako stavební materiál, pro stavbu plavidel, na nábytek aj. Je totiž odolné vůči houbovým chorobám a je velmi trvanlivé, i když měkké, nesesychavé, vhodné všude tam, kde je počítáno se stykem s vlhkem nebo vodou.

Roste na březích řek v bažinatých půdách a tvoří téměř monotónní čisté porosty. U nás se pěstuje jako okrasná dřevina. Snáší dobře i trvale zaplavená místa. Dlouhodobému zaplavení se stromy přizpůsobily tvorbou vzpřímených výrůstků, pneumatoforů, často až 1 m vysokých a vyčnívajících na povrch půdy či vody.

Dosahuje stáří asi 500 let, u některých exemplářů však až několik tisíc let, udává se však i nejvyšší známý věk 1622 let. Je to jedna z nejraněji introdukovanýczh dřevin, dovezena do Evropy již 1640, u nás byl prvně vysazen až 1835 v Praze. Evropské zimy snáší velmi dobře. Označuje se někdy jako bahenní cypřiš.

Původ:
Jihovýchodní část Severní Ameriky.

Čeleď:
Taxodiaceae - tisovcovité

Kultivary:
Taxodium distichum 'Cascade Falls' - je převislý tisovec, původem z Nového Zélandu. Nejčastěji se pěstuje na kmínku s převislými větvemi. Listy jsou na jaře hezky jemně zelené, na podzim až sytě zlatohnědé.

Taxodium distichum 'Fastigiata' - sloupovitý kultivar.

Taxodium distichum 'Mickelson' - úzce pyramidální strom.

Taxodium distichum 'Monarch of Illinois'

Taxodium distichum 'Nutans' - jsou stromy 12–15 m vysoké, sloupovitého vzrůstu. Kmen je na bázi velmi rozšířený, větve velmi krátké a vodorovné, konečné větévky hustě nahloučené, zprvu vzpřímené, později polopřevislé, světle zelené.

Taxodium distichum 'Pendens' - jsou stromy kuželovitého vzrůstu. Větve mají téměř vodorovně postavené, s polopřevislými špičkami.

Taxodium distichum 'Pévé Minaret' - vzrůst zakrsle kuželovitý, stěsnaný a vzpřímený, velmi pomalu roste, olistění (jasně) zelené, na podzim se sytě hnědým odstínem, 10leté rostliny asi 1 m vysoké, nakonec až 2 × 1 m; má sbírkový význam, protože se obtížně množí

Taxodium distichum 'Schloss Herten' - je zakrslého vzrůstu, téměř kulovitý, hustý, větévky nápadně červenohnědé.

Taxodium distichum 'Secrest' - zakrslý kultivar s plochým vrcholkem, ve stáří je 2× širší než vysoký. Jehlice má světle zelené.

Taxodium distichum var. distichum - stromy až 50 m vysoké, kmen až 4 m tlustý, kůra obvykle tmavě červenavě hnědá až světle hnědá a mělce brázditá, hlavní větve jsou horizontálně rozkladité. Listy jednoletých větévek ve 2 řadách, jsou čárkovité a ploché.

Taxodium distichum var. imbricarium - dorůstá až 30 m, kmen až 2 m tlustý, kůra hnědá až světle šedá a hlouběji brázditá než u var. distichum, hlavní větve vystoupavé. Listy jednoletých větévek nejsou dvouřadě uspořádané, jsou většinou šídlovité, jen některé čárkovité a ploché.

Taxodium distichum var.imbricarium 'Prairie Sentinel' - sloupovité rostliny s výraznějším horizontálním větvením.
Nové fotografie rostlin