Vyhledávání
      

tisovec mexický (Taxodium mucronatum)

Jehličnany > 

Výška rostliny: 
do 50.0 m
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
čárkovité
Použití: 
solitéra
Náročnost: 
vlhko

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Taxodium mucronatum jsou stromy v chladnějších oblastech opadavé, v teplejších polostálezelené, až 50 m vysoké. Kůra se v dlouhých pruzích odlupuje. Koruna je široce kónická, hlavní větve horizontálně rozkladité, větévky starých stromů převislé.

Listy spirálovitě uspořádané a roztroušené na jednoletých větévkách, čárkovité, ploché. Samčí šištice v dlouhých, štíhlých, řídkých klasovitých latách 5 – 25 cm dlouhých, téměř přisedlé, vejcovité, semenné šištice ojíněné a vejcovité,.

Dřevo má podobné využití jako u Taxodium distichum. Nejvyšší známý strom (Chapultepec Park, Mexico City, 2005) měl 37,8 m. The Big Tree of Tule v Santa María del Tule v Oaxace v Mexiku má výšku 35,4 m a obvod kmene 36,2 m, koruna je 43,9 m, široká (2005).

Je to národní strom Mexika. Aztécký lid a pravděpodobně i další kultury užívaly tyto stromy k usměrňování vody na zemědělskou půdu. Dále se uvádí, že kůra stromů je užívána jako diuretikum, listy se užívají jako lék na svrab a jako ozdoby na oltáře, pryskyřice užívána k léčbě vředů, kožních nemocí a bolestí zubů.

Původ:
Guatemala, Mexiko, jih USA

Čeleď:
Taxodiaceae - tisovcovité


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.